Seedea - Case Study strona WWW - AdWise
menu

STRONA INTERNETOWA

Seedea

Detale projektowe

Zakres prac

UX/UI Design, Web Development

Technologia

WordPress

Branża

Żywności

Zespół projektowy

UX/UI Designer
Project Manager
Web Developer
Konsultant marketingowy

O firmie

Seedea to firma świadcząca usługi pośrednictwa w sprzedaży żywności, która określa się brokerem żywności. Łączy dostawców i odbiorców na hurtowym rynku zbóż i nasion: organicznych, konwencjonalnych i bezglutenowych, zapewniając pełną przejrzystość współpracy oraz budując długoterminowe partnerstwa.

Dzięki rzetelnym procesom weryfikującym jakość, a także kompleksowej usłudze, Seedea skraca czas i obniża koszty ponoszone przez klienta. Partnerskie relacje utrzymują z nimi, dzieląc się wiedzą – między innymi na swojej stronie seedea.pl

Seedea header

Problemy i wyzwania

Współpracę rozpoczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez konsultanta marketingowego, w czasie których zdiagnozowaliśmy główne problemy, wyzwania oraz potrzeby klienta. W ten sposób określiliśmy wstępne kierunki do skutecznej realizacji projektu:

Ekspansja za granicę
Cel, który firma chce osiągnąć z AdWise, to pozyskanie klientów zza granicy dla firm produkcyjnych z Polski i Europy oraz zbudowanie świadomości na temat możliwości współpracy z Seedea wśród rolników oraz rodzinnych zakładów produkcyjnych. Dlatego jedna ścieżka rozwoju firmy to zainteresowanie kupców na żywność produkowaną w Polsce, a druga to rozszerzanie sieci dostawców w środkowo-wschodniej Europie dla producentów w Polsce oraz Europie.

Globalny wizerunek marki
Seedea potrzebuje wzmocnić wizerunek marki jako międzynarodowego gracza oraz dystrybutora ekologicznych produktów. Firma chce się pozycjonować jako wiarygodny, zaufany i doświadczony partner. Działalność i komunikację opiera na kompleksowym podejściu do usługi pośrednictwa oraz opiekuje kupujących na każdym z etapów:

  1. Weryfikuje dostawców i pozyskuje wysokiej jakości surowce rolne od zaufanych partnerów.
  2. Przeprowadza kontrolę jakości.
  3. Dba o bezpieczny proces produkcyjny.
  4. Koordynuje dostawy towaru.

W realizacji tych procesów Seedea kieruje się swoimi najważniejszymi wartościami, takimi jak: partnerstwo, sieciowanie, doradztwo, bezpieczeństwo, edukacja, relacje.

Budowa nowej strony, która udźwignie globalny biznes
Celem pośrednim stało się stworzenie nowej strony WWW, opartej na systemie CMS WordPress, która umożliwiłaby łatwe i intuicyjne administrowanie oraz zarządzanie nią bez potrzeby wsparcia dewelopera lub programisty.

Koncepcja rozwiązań wyzwań i problemów

Aby zrealizować ten cel, Klient zdecydował się na rebranding, którego realizację zlecił agencji Symbol Studio. Studio dokładnie przeanalizowało markę oraz otoczenie (branżę i konkurencję) Klienta i na tej podstawie zaproponowało kluczowe zmiany. Poprzednia nazwa marki to Ittelia Foods – ta nazwa wydawała się trudna do zapamiętania i mogła kojarzyć się z Italią, a jedynym elementem skojarzeniowym było słowo „foods”.

Stąd wzięła się nazwa Seedea – czyli nasiona. Nowa identyfikacja miała za zadanie reprezentować nowoczesność marki w podejściu do procesów i technologii. Już przy pierwszym kontakcie z marką odbiorca miał zyskać pewność, że usługi dostarczane przez nią są rzetelne i zapewniają bezpieczeństwo, właśnie dzięki zaawansowanym i sprawdzonym systemom.

Z racji, że ważnym aspektem w tej branży oraz dla samej marki są relacje zarówno z producentami, finalnym klientem, jak i z potencjalnymi pracownikami, wizerunek miał komunikować dostępność i budzić zaufanie.

Z tego powodu w strategii komunikacji Studio skupiło się na komunikacji podejścia human touch oraz social proof, np. w formie wyróżnienia twarzy marki, filmów informacyjnych z członkami zespołu, czy wypowiedzi producentów lub klientów, które zrównoważą technologiczny aspekt.

Seedea makieta

Nasze rozwiązania

Współpracę z AdWise zainicjowały warsztaty z konsultantem marketingowym, których wynikiem był lejek marketingowy, który ilustrował wszystkie działania i odpowiadał ścieżce zakupowej klienta Seedea, zmapowanej wspólnie z Klientem w ramach buyer persony. Równolegle, z pracami nad strategią marketingową trwały rozmowy o nowej stronie internetowej, która miała realizować ruch ścieżki zakupowej oraz o strategii identyfikacji wizualnej marki.

Nowa strona WWW
Po otrzymaniu identyfikacji wizualnej rozpoczęliśmy pracę nad stroną internetową Seedea. Wartościowym źródłem informacji był szczegółowo uzupełniony przez Klienta brief strony WWW, który następnie został pogłębiony o tzw. debriefing – czyli spotkanie zespołu projektowego z klientem. Pozwoliło to uzyskać pełne informacje, poznać szczegółowe oczekiwania względem nowej strony WWW, zrozumieć jeszcze lepiej ścieżkę zakupową klientów Seedea i wskazać kluczowe punkty oraz elementy tego procesu.

Głównym wnioskiem z debriefingu okazało się zbudowanie na stronie dwutorowej ścieżki użytkowników: dla kupców (klientów) i dostawców. To działanie miało za zadanie wskazać na jedną z kluczowych działalność marki – łączenie klientów z dostawcami.

Istotnym elementem strony było stworzenie podstrony „Market News” z cyklicznymi, krótkimi raportami z rynku nasion, zbóż, rolnictwa wraz z komentarzami i prognozami autora raportu. Celem Market News jest zwiększenie świadomości nt. mechanizmów rynkowych — aby klienci kupowali w świadomy sposób, obserwowali sytuację na rynku i o te informacje opierali decyzje zakupowe. W ten sposób Seedea chce się pozycjonować jako ekspert w branży, który uważnie śledzi rynek, prognozuje i doradza.

Kolejnym strategicznym elementem na stronie był Marketplace – miejsce, w którym dostawcy mogliby oferować swoje produkty. Powstał jako inspiracja dla odtworzenia tradycyjnego targowiska, które to w jednym miejscu zrzesza handlarzy oraz klientów.

Branding Seedea

Seedea ma odpowiedź na potrzeby swoich klientów.
Aneta i Piotr – właścieciele Seedea – doskonali znają swoją grupę docelową i wiedzą, jak istotny jest dla niej bezpośredni kontakt i rozmowa przed złożeniem zamówienia na całosamochodowe ilości kilka ton produktów rolnych zboża lub ziaren. Z tego powodu na stronie zrezygnowali z tradycyjnego rozwiązania sklepu online i opcji zakupu  –  wszystkie zamówienia przechodzą bezpośrednio przez nich. Dlatego kluczowe było osadzenie na stronie formularzy kontaktowych przy projekcie graficznym nowej strony, umożliwiających bezpośredni kontakt z właścicielami marki. To pozwala budować partnerskie relacje, które są wpisane w misję i wartości marki Seedea.

Po omówienia założeń, oczekiwań i kluczowych elementów przeszliśmy do pierwszego etapu mapowania strony.

Mapa strony jako pierwszy krok
Prace projektowe rozpoczęliśmy od przygotowania mapy strony, czyli zarysu projektu wraz z nawigacją. Mapa skonstruowana w ten sposób pozwoliła zwizualizować ruch użytkownika na stronie, a także łączenia poszczególnych elementów i połączenia między podstronami.

Na projektach działamy iteracyjnie: realizując po kolei określone wcześniej etapy. Takie podejście jest najbardziej wydajne, ponieważ umożliwia bieżące udoskonalanie i wprowadzanie zmian, upewnianie się w kluczowych momentach, czy zmierzamy w dobrym kierunku, a to z kolei pozwala uniknąć kosztownych błędów.

Makieta strony, czyli strona nabiera wizualnego kształtu
Kiedy upewniliśmy się, że mapa strony odtwarza ścieżkę zakupową klienta, w kolejnym kroku przygotowaliśmy makietę strony, która przedstawiała układ wszystkich podstron i kluczowe ich elementy: sekcje, moduły, formularze kontaktowe oraz CTA.

Dostarczona makieta graficzna zawierała również makietę treści, która umożliwia zaprojektowanie architektury informacji, a ta z kolei wspiera proces wyszukiwania i nawigowania po treściach. Taki dokument makiety treści umożliwił właścicielom marki opracować treści na stronę: o odpowiedniej objętości oraz w prawidłowej kolejności.

Płynna praca na projekcie była możliwa dzięki zaangażowaniu Seedea, która od początku miała ogromną świadomość nt. swoich usług — po szkoleniu Machina B2B właściciele samodzielnie nazwali i opracowali wartości, a następnie napisali treści dopasowane do swojej buyer persony.

Z naszego doświadczenia jasno wynika, że współpraca na linii klient – AdWise jest kluczowa szczególnie na pierwszych etapach. To tutaj wymagane jest zaangażowanie obu stron, aby upewnić się, co do strategicznych kwestii, które mają znaczne przełożenie nie tylko na finalny efekt wizualny, ale przede wszystkim na biznesową efektywność nowej strony internetowej firmy.

Proces projektowania identyfikacji wizualnej

Layout graficzny, który przyciąga wzrok
Mając treści na stronę, przeszliśmy do etapu opracowania layoutu graficznego i zaprojektowania strony głównej – najważniejszej i najbardziej wymagającej z punktu widzenia ścieżki użytkownika. Na tym etapie pracowaliśmy zgodnie z dokumentem strategii identyfikacji wizualnej opracowanej przez Symbol Studio.

Jeżeli dokument nie wyczerpywał elementów, rozszerzaliśmy identyfikację i definiowaliśmy nowe ikonografiki, kształty i uzupełnialiśmy kolory. Po wypracowaniu kluczowych elementów graficznych (m.in. graficznej wizualizacji procesu, formularza kontaktowego, CTA i innych przycisków) rozpoczęliśmy pracę nad zaprojektowaniem pozostałych podstron.

W tym czasie, kiedy projektowaliśmy stronę, Aneta i Piotr wzięli udział w sesji wizerunkowej, która była spójna ze stylem komunikacji opisanym w strategii komunikacji – zdjęcia przedstawiały sylwetki uśmiechniętych właścicieli budujących zaufanie. Same zdjęcia były utrzymane w ciepłej kolorystyce i w kolorach współgrających z kolorystyką zaproponowaną w brandingu.

Wdrożenie strony przyjaznej do administrowania przez Klienta
Przedostatnim etapem było wdrożenie strony. Pamiętając, że klientowi zależy na samodzielnym zarządzaniu stroną zbudowaliśmy ją na systemie WordPress z wtyczką WooCommerce dla sklepów internetowych. Wtyczka umożliwiała dodanie blisko 30. produktów wg kategorii: organicznych, konwencjonalnych i bezglutenowych zbóż.

Jedyną modyfikacją w zastosowaniu wtyczki był brak możliwości dodania produktu do koszyka i realizacja zakupu. Właścicielom zależało, aby zamówienia były realizowane bezpośrednio przez formularz, dlatego po kliknięciu w przycisk „Order” na podstronie produktowej lub „Order a sample” na podstronie Marketplace są przekierowania do formularza kontaktowego.

Co istotne, Aneta i Piotr odpowiadają bardzo szybko na zapytania z formularza – wycena jest wysyłana do klienta w ciągu zaledwie 1 godziny! To kolejny wyróżnik Seedea na tle konkurencji.

Ostatnim etapem kończącym prace nad stroną była publikacja strony poprzedzona testami i double-checkiem przez nasz zespół projektowy.

Seedea identyfikacja wizualna
Seedea branding firmy

Podsumowanie

Strona internetowa to niejedyny wspólny projekt na linii AdWise – Seedea. Klient po jej publikacji zdecydował się wdrożyć również całą strategię marketingową w postaci lejka, który zaprojektował nasz konsultant.

Stałą współpracę rozpoczęliśmy na przełomie października i listopada 2023 roku. Celem właścicieli jest skalowanie biznesu, który dorówna największym europejskim i światowym graczom z branży brokeringu w handlu żywnością, którzy aktywnie budują swoją sprzedaż przez internet. Z tego powodu Seedea chce pozycjonować się i reklamować na rynki zagraniczne.

 

W pierwszych miesiącach współpracy głównym celem jest zwiększenie świadomości usług wśród segmentów docelowych, zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania oraz wdrożenie działań performance marketingowych.

Największymi wyzwaniami na ten moment stanowią: zrozumienie nawyków kupujących oraz analiza kanałów dotarcia, które wykazują największą skuteczność generowania leadów kwalifikowanych na bazie agregowanych danych. Jednocześnie dbamy o to, aby ruch z działań PR na LinkedIn Piotra zamieniać w leady zakupowe przy pomocy działań remarketingowych.

Współpracę rozpoczęliśmy od wdrożenia analityki, utworzenia kont reklamowych, wdrożenia i konfiguracji GetResponse do wysyłki maillingu. W ten sposób Seedea może publikować newslettery, które są spójne z całą identyfikacją wizualną. Wśród działań przewidzianych w lejku wystartowaliśmy również z działaniami SEO, aby wypozycjonować nową stronę wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

Nie możemy się doczekać pierwszych wniosków i efektów, które zamierzamy poddać analizie oraz ocenie w I kwartale 2024 roku!

Seedea opinie

Plan your
marketing

Looking for an idea for your company’s marketing campaign? Do you want to acquire quality B2B leads?

During a brief, free consultation, we’ll talk about your existing marketing efforts and discuss solutions that can bring results to your business. If you come to the conclusion that they make sense, we will help you implement them.

konsultacja